Proslava 20 godina WordPressa u Apatinu
Ovaj tekst ide iz tastature organizatora WordCampa u Apatinu pa s tim u vezi obraćaću se u prvom licu.
Kao neko ko voli organizaciju i okupljanje oko neke dobre ideje IT komuna je i došla kao posledica toga. Zbog toga sam i u organizaciji samog WordCampa Apatin 2023.
Ovo pišem pre svega zbog naslova samog članka jer u jednom trenutku začetka rada na kampu i odabiru datuma setih se da sam video članak na WordPress orgu o globalnoj proslavi 20 godišnjice WordPressa i odabrao sam taj datum da naš kamp proslavi 2 decenije ovog fantastičnog alata koji je veoma dopineo boljem i pristupačnijem vebu.
Da krenemo ispočetka
Prvo da kažemo par reči o samom WordPressu…
WordPress je jedan od najpopularnijih i najpoznatijih platformi za upravljanje sadržajem (CMS – Content Management System) koja u ovom trenutku obuhvata 43% svih sajtova na internetu.
Njegova istorija datira od 2003. godine kada su Matt Mullenweg i Mike Little razvili platformu koja omogućava ljudima da lako kreiraju i upravljaju svojim blogovima, ali i svim ostalim vrstama sajtova. Iako krenuo kao blog platforma WordPress je odavno punokrvni CMS sa ogromnim mogućnostima. Interesantno je da je Matt imao 19 godina kada je stvorio WordPress. Ozbiljan iskorak u razvoju je bio podrška za dodatke (plugins) koji su zapravo dodatne funckionalnosti i mogućnosti, kao i podrška za teme, koje nam pak donose izgled sajta. Teme i plagini zajedno WordPress čine veoma moćnim alatom sa kojim možete da menjate svet. Verzija 3.0, iz 2010. godine, donela je prilagođene tipove postova (custom post types) i prilagođene taksonomije (custom taxonomies), što je omogućilo još veću fleksibilnost u organizaciji sadržaja.
A jedna od najvećih i spektakularnih promena u istoriji WordPressa došla se 2018. godine
sa izlaskom Gutenberg editora. Gutenberg je zamenio stari editor zasnovan na klasičnom WYSIWYG interfejsu.
Gutenberg je doneo potpuno novo iskustvo uređivanja sadržaja,
omogućavajući korisnicima da jednostavno koriste blokove za izgradnju
stranica. Javascript i React su doneli WordPressu novu svežinu i mogućnost da se neverovatan trend popularnosti same platforme nastavi.
A gde smo danas
WordPress se danas koristi za izradu najrazličitijih vrsta sajtova: blogova, poslovnih sajtova, e-prodavnica, news portala, platformi za učenje….. (dopunite sami slobodno listu). WordPress uživa veliku podršku zajednice, koja pruža bezbroj tema i dodataka za proširenje funkcionalnosti i tako čine ovaj alat apsolutno neopisivim (imam problem da smislim tako jake reči, da ne zvuči slobo ono što bih rekao, smeh).
WordPress verzije se nazivaju po poznatim Jazz muzičarima i bendovima. Svaka verzija dobija nadimak koji je inspirisan određenim muzičarom ili bendom kako bi se obeležio momenat u razvoju platforme.
Verzija 3.0 nazvana je „Thelonious“ u čast legendarnog džez pijaniste Thelonious Monka. Verzija 4.0 nazvana je „Benny“ u čast jazz trubača Bennyja Goodmana. Slično, verzija 5.0 dobila je naziv „Bebo“ po kubanskom pijanisti Bebu Valdesu. Ja kao pisac ovog članka i ljubitelj blues-a i jazz-a apsolutan sam oduševljen ovim načinom nazivanja verzija WordPressa.
Ova praksa imenovanja je deo tradicije WordPress zajednice i dodaje malo zabave i kreativnosti u proces ažuriranja platforme. Imena se obično biraju na osnovu glasova članova zajednice i predloga tima koji razvija WordPress.
20 godina WordPress Jazza – Plejlista
Na spotify platformi imate listu pesama od 46 pesama. Ova lista pesama slavi 20 godina izdanja WordPress-a i uključuje po jednu pesmu za svakog od 45 džez umetnika izabranih da predstavljaju izdanja.
Pesme su poređane hronološkim redosledom, počevši od prvog izdanja WordPress-a koje uključuje džez izvođača, verzija 1.0, objavljena 3. januara 2004, do numere 45 za izdanje 6.1 1. novembra 2022.
Na kraju je WordPress karavan došao u Apatin
Kada sam se i sam uključio u WordPress zajednicu, pre svega dolascima na Meetupe koji su najbolji način da se uključite u zajednicu svoga grada. Druga instanca i veće od Meetupa su WordCampovi, koji su zapravo konferencije koje se fokusirane na sve što je WordPress koje čine korisnici WordPresa poput svih vas koji ovo čitate. Svi, od običnih korisnika do programera, učestvuju, dele ideje i upoznaju se. Srpska WordPress zajednica je veoma aktivna i meetupi su organizovani u 20ak gradova, pridružite se Facebook grupi i delite sreću i tugu (smeh) sa saborcima. Do sada je održano nekoliko WordCampova u Beogradu, od toga jedan WordCamp Europe koji je glavna godišnja konferencija na tlu Evrope, postoji i WordCamp US i WordCamp Asia. Pored Beograda u Srbiji je održan jedan WordCamp u Nišu i bio je planiran u Vršcu, ali je pandemija korone pokvarilo ovaj dobri plan.
Na WordCampu u Nišu gde sam bio i predavač sam pomislio baš je cool organizovati WordCamp gde dolaze interesantni ljudi kao ja koji dele slične ili iste vrednosti i provesti 2 dana u tom raspoloženju u nekom drugom gradu i odvojiti se od svakodnevice. Vratio sam se kuću u Novi Sad i posle nekog vremena sam počeo da razmišljam kako bi zapravo bilo praviti meetupe negde gde nije veliko stecište IT industrije i firmi, jer zapravo iako mali Apatin je veoma interesantan kao mesto koje je idealno za bilo koju vrstu okupljana freelencera i raznih radnika na daljini što u velikoj meri zapravo budu posetioci kampa. IT i kretivna industrija pogotovo posle pandemija nije stegnuta i zapravo i rad u firmama je postao na pola puta do remote posla, jer i same firme mogu da biraju svog zaposlenog po željenon kvalitetu bez lokacijske klauzule. I tako je rođena ideja i posle nekoliko organizovanih meetupa u Apatin aplicirao sam za WordCamp i eto ostalo je istorija. Apatin je došao na svetsku mapu WordPressa.
Zašto je Wordcamp u Apatinu poseban
Lokacija WordCampa je spektakularna – izletište Arka Liberland je bajkovito mesto pored Dunava i jezera u isto vreme, nedaleko od glavnog gradskog kupališta u Apatinu.
Ideja nam je da da posetioci za razliku od većine IT konferencija koje su veoma slične (u organizacionom smislu) imaju odmor i jedan opušten i lep vikend u prirodi, a da opet imaju sve ono što čini jedno konferenciju po pitanju programa, tako da za početak možete pogledati satnicu koja se događa na 3 tracka. 24 predavača će se predstaviti i ispričati fenomenalne priče, održati vrhunske radionice i svi zajedno ćemo provesti prelep vikend u Apatinu. After party će takođe biti poseban, dešava se na lokaciji WordCampa i sviraće nam naš popularni blues rock band Šinobusi, a nastupiće i 2 DJ-a iz redova WordPress zajecnice Aleksandar Savković aka WP Aleks i Željko Škipić.

Ko je lud da ovo propusti 🙂
Na kraju i ovaj zadnji naslov kaže da nema smisla da propustite ovaj spaktakl kako su i Pirotekse vesti prenele vest o kampu – WordPress i bluz – ugođaj za sva čula. U pravu su 🙂 dočekaćemo goste najbolje što možemo i naši lokalni kulinarski majstori će dati sve do sebe da ugođaj domaće hrane bude vrhunski, a programi i lepota samog Liberlanda su priča za sebe.