Letnja škola blogovanja – epizoda 3
Treća epizoda Letnje škole blogovanja je donela ubrzanje i konkretizaciju rada. Pored uvoda koji je predavač Sloba (tj JA – smeh) napravio u prve 2 epizode i postavili nekolicinu blog postova (članaka / posts) na postojeće veb sajtove krenuli smo sa izradom veb sajtova korak po korak. Zapravo najlakše ćete i naučiti ako se okušate konkretno i probate uz video da napravite isto što i ja.
Instalacija teme
Prvo što pored instalcije sveže WordPress instalacije smo koristili Local WP koji nam služi da bi mogli da pokrenemo WordPress na našem lokalnom računaru. U kasnijoj fazi programa pokazaćemo i instalaciju na „pravom“ serveru kod Hosting provajdera i u te svrhe ćemo to uraditi sa našim prijateljima Contrateam. Tada ćemo pričati o toj tematici, vraćamo se na lokal, jer vi možete prvo da razvijete sajt lokalno i da ga onda postavite na internet. Sve što vam je potrebno domen i hosting, ime sajta jel tako i mesto na serveru gde ćete postaviti fajlove veb sajta.
Local nam treba kao simulacija servera na internetu. Sam WordPress je baziran na mnogim tehnologijama, nezobilazni HTML i CSS, bez kojih ni jedan veb sajt ne radi tj veb pregledač čita ta dva jezika, kao i Javascript. Osnova samog WP-a je pored pomenute 3 tehnologije PHP i MySQL, PHP kao popularni skriptni serverski jezik, a MySQL kao tehnologija koja služi za pravljenje relacionih baza podataka. Sam WP je tehnologija koja radi tako da sve što radite se zapisuje u bazu podataka i sve što treba da radite na zaštiti vašeg sajta, da imate konstantno bekap fajlova i baze podatka, tako da sam WordPress ako je redovno apdejtovan u smislu tema i plagina, ne mora da vas boli glava u pogledu zaštite.
Prvo što smo uradili na startu treće epizode je sveža instalacija WordPress-a i instalcija teme, čiji je zadatak da nam donese izgled veb sajta i takvih predefinisanih izgleda ima skoro 10 000 (na wordpress orgu, ima mnogo više besplatnih i plaćenih na drugim veb lokacijama). Korisitili smo Go temu, od firme GoDaddy. Uz temu smo iskoristili i plagin za dodatne Gutenberg blokove CoBlocks. U sledećoj epizodi ćemo pričati više o blokovima i o samom Gutenbergu kao unapređenom editoru za unos sadržaja. Tema koju smo odabrali je čista i jednostavna jer se baziramo na strukturu sajta, stranice i blog postove, kao i najosnovnije elemente kontrolne table. Kako napredujemo sa epizodama opisaćemo redom sve vezano za dashboard (kontrolnu tablu).
Dodaci (plugins)
Pomenuli smo da smo instalirali plugin CoBlocks za dodatne Gutenberg blokove. Znatno se proširuje „aresenal“ blokova uz defautl blokove koji dolaze uz WP instalaciju. Dodali smo i plagin za Kontakt strancicu tj za kontakt formu na njoj.
Plagini su dodaci osnovnim funkcionalnostima WordPress-a, ima ih skoro 60 000, zapravo šta god da zamislite neko je već npravio i to štedi, sate, dane, nedelje ili mesece kodiranja i besplatno koristimo neku već napravljenu funkcionalnost. Takođe imamo i plaćene opcije, ali o njima nećemo na ovom programu.
Stranice, članci (posts) i navigacija
Osnovna stvar za kretanje kroz sadržaj na veb sajtu su stranice i blog postovi i izlistavanje članaka je osnovna WordPress funkcionalnost (WordPress loop). Napravili smo prve 3 stranice Naslovnu, Blog i Kontakt.Postoje i custom post tajpovi, prilagođeni postovi koji služe da možeo da odvojimo ceo jedan odeljak sajta kroz tu opciju i da izlistavamo po potrebi, kao i da te postove unosimo na posebnom mestu u dasboardu i tako odvojimo jednu ili više većih celina na sajtu.
Pravimo primer sajta za jednog veb dizajnera sa idejom kako da se on predstavi kroz portfolio sajt, tj kako da napravi razliku između sebe i drugih koji bi se predstavili klijentu ili poslodavcu. Nije loša opcija biti slobodnjak (freelancer) i kao takav biti konkurentiji od većih agencija, koje rade kao na traci i veoma često „završavaju“ klijente, možete biti mnogo bolja opcija za unajmiti od neke nabudžene agencije koja vas „odradi“ i ide dalje. Opet ste jeftiniji od agencije i kada stavite neku dobru cenu za svoj rad.
Na naslovnoj smo dodali sliku i mali tekst kao osnovno predstavljanje u sledećoj epizodi ćemo stavilit glavni kontent. Na stranici blog smo izlistali 3 blog posta koja smo pre toga dodali i na kontakt stranici preko plagina Happy Forms, dodali kontak formu.
Rekli smo da navigiranje, kretanje po sajtu ima veliki značaj i da bi to uradili moramo da napravimo svoju navigaciju kroz dashboard i unesemo željene stranice, mi smo dodali pomenute tri. Stranice možemo tj navigaciju prikazivati na raznim mestima na sajtu, ali za početak mi smo to uradili u zaglavlju (header) veb sajta.
Šta dalje
U sledećoj epizodi unosimo pravi kontent sa idejama i primerom kako da imate svoj sajt i blog i da vam on pomogne da se pozicionirate, da se predstavite na pravi način i usput uživate u razvoju svog veb sajta.
Do sledeće epizode imate 3 deo u video ispod. Uživajte 🙂 i do gledanja 🙂