Letnja škola blogovanja – epizoda 2
Evo nas u novoj (drugoj) epizodi 🙂
I u ovoj epizodi smo se osvrnuli na blogovanje u globali i analizirali 3 veb sajta koji imaju blog: Iza baštenskog zida, Moć muzike, Institut za Medijaciju. Na sajt Iza baštenskog zida smo dodali i 4 blog posta i jedan blog post smo dodali na sajt Škola veb dizajna.
Iza baštenskog zida je veb šop, prodavnica koja sa druge strane ima blog na sajtu gde možete bliskije da se povežete sa posetiocima sajta, da ne bude sam onaj klasični često i uštogljeniji i i suvoparni kontent, tipa jedne prodavnice, ali u ovom slučaju to nije slučaj jer su proizvodi interesantni, razni sosovi, senfovi i dodaci jelima. I sam sam korisnik i moj favorit je sos Komite, od milošte ga zovem makedonac. Sosove možete koristiti kao dodatak u kuvanju, ali i u prvljenju sendviča i tih brzih oblika ishrane.
Drugi veb sajt koji smo pominjali je Moć muzike i on takođe ima svoju blog funckionalnost na stranici Novosti. Marina Pešić je autor fotografija i time se bavi od 2016. gde ona pored galerija sa koncerata mnogih reginonalnih i svetskih zvezda nalali za shodno da piše o koncertima i najavljuje ih, jer je to light motiv njenog veb sajta.
Još smo analizirali i sajt medijtor.org (Institut za medijaciju, pregovaranje i javne politike) gde je opet tematika značajno drugačija od prethodnih sajtova, ali na stranici Aktuelno imamo lepu blogersku aktivnost. Zaključak je da šta god da pišete vi ste u nekoj niši i postoje ljudi i publika za to što radite, tako da šta god da radite blog je više nego dobrodošao kao odeljak sajta za bliži kontakt za posetiocima i tu možete da pišete u nedogled i da kažete sve što želite svojoj ciljnoj grupi.
Na sajtu Škole veb dizajna smo dodali članak (blog post) najave Letnje škole blogovanja i u matičnoj kući izvođača radova (smeh). Prethodno sam ga napisao i predstavili smo odličan alat Evernote, koji služi za pravljenje beleški ili taskova, koje treba da odradite. Možete da pišete i narano direktno kao što smo radili na prvom primeru Iza baštenskog zida, ali ovde je bila opcija da ja prvo negde napišem post, pa ga posle ubacim na sajt.
Finale druge epizode je dolazak do našeg zajedničkog posla gde možete da radite isto što i mi i da korak po korak naučite WordPress. Naučili smo instalaciju na lokalnom računaru pomoću aplikacije Local WP kao laku i u par klikova akciju kao i preko MAMP-a gde je proces znatno složeniji, ali je mnogo bliži u praktičnom smislu radu na živom serveru (hostingu). To ćemo raditi više puta u toku programa jer za svaki sledeći blog pravimo novu WordPress instalaciju.
Sledeća epizoda kreće udarnički i krećemo svom snagom na kontrolnu tablu (dashboard), teme, dodatke (plagins), vidžete, stanice, postove, custom post tajlove….i niz pojmova koji čine WordPress.