Da li svi mogu naučiti programiranje
Ovo je veoma često pitanje koje muči one koje žele da se upuste u ovu oblast.
Odgovor je mogu 🙂
Posle ohrabrujuće konstatacije ima “ALI” potreban je temeljan rad i ne postoji neko univerzalno i zlatno pravilo. Ono što sam naučio kroz godine, držeći časove u učionici na tradiionalan način kao i online, razgovarajući sa polaznicima je to da je najlakše sa mentorom.
Ono što je važno je da treba prvo pronaći način koji Vam najviše odgovara. Najbolji način je simbioza kroz čitanje knjiga, online radioničarski rad kao i online kurseve, a uz to i komunikacija sa iskunim developerima kao i tradicionalni kurs, jer tako dobijate širinu pristupa. Glavno pitanje koje se postavlja je “Koja je mera znanja za zaposlenje”? Pa sve više i više se traži i lestvica je dosta visoko postavljena. Velike firme pored osnovnih programskih jezika traže i frameworke koji olakšavaju rad u pravljenu veb aplikacija, tako da ako želite posao u nekoj od ozbiljnih IT kompanija morate imati veoma ozbiljno znanje. Ali to svi i ne žele, postoje i manje firme, kao i marketinške agencije, kao i freelance platforme gde možete sa određenim stepenom znanja da se pronađete.
Gde sam tu ja?
Odgovor na ovo pitanje nije neophodno odmah i znati, potrebno je probati, odvažiti se i “potražiti se”.
Iz pera autora ovog teksta iskustvo je bilo sledeće: “Krenuo sam putem grafičkog dizajna, ali vrlo brzo sam osetio određen nivo dosade u radu sa adobe alatima photoshop i illustrator, krenuo sam u veb dizajn i dreamviewer (takođe Adobe alat) i shvatio da mi se sviđa taj obrnuti pristup da slike dobijam iz drugog plana, kucanjem koda…I tako sam se našao u web dizajnersko programerskim vodama. Ali je put bio dug, nebrojeni besplatni tutorijali u startu, zatim sam sve više počeo da plaćam da bih skratio put…..U jednom trenutku sam pohađao jedan kurs u učionici, kao početnik, sa znanjem html-a i css-a i to nije donelo željeni rezultat. Kurs je bio previše intenzivan i nisam uspeo da ispratim kvalitetno gradivo….Ključna stvar, nisam stao, već nastavio da učim dok nisam naučio. U svemu najvažnija stvar je dati sebi dovoljno vremena, jer nije svima potrebno isto vreme za određeni put”.
Naša preporuka je uvek ista, kombinacija pristupa da ponovimo: radioničarski pristup u vidu online kurseva gde brzo dobijate dosta znanja, koje je posle potrebno brusiti. Pored online kurseva predlažemo produbljenje znanja čitajući knjige, pisac ovih redova, od svake oblasti koju je učio do sada je pročitao između 3 i 5 knjiga, jer dubina nije na odmet. Kao treći ptistup je i pohađanje kurseva u učionici.
Evo još jedno razmišljanje iz pera autora ovog teksta: “Mana mnogih kurseva je tempo koji je teško pratiti i iz tog razloga sam ja krenuo da se bavim edukacijom početnika, jer sam i sam osetio gorčinu težine koju svaki početnik oseti. Pored tradicionalnih načina učenja ja volim i online pristup jer tako možemo da radimo zajedno bez obzira na lokaciju i fenomenalan je osećaj raditi i pomagati ljudima u drugim gradovima i državama. Radio sam 5 grupa front end kursa, jedan Full stack kurs,a ja sam poželeo da zaokružimo priču i sa back end znanjem kroz PHP programski jezik i ubacio smo i WordPress development jer sama tehnologija zauzima preko 43% svih sajtova na internetu. Ovaj program je moja lična satisfakcija i svakodnevno uživam u komunikaciji sa polaznicima”.
Never stop learning
Nema potrebe posebne formule sem ove, u poslu programera je jedina istina da “Učenje nikada ne prastaje”. Za one koji vole to što rade to je jedna predivna stvar imati izazove, pratiti dokumentaciju tehnologija u kojima radimo, uključenje i u lokalne inicijative i interakcija sa ostalim članovima zajednice kao i u te iste zajednice u gobalnim okvirima. Padaju sve fizičke granice i otvara se prostor koji je neverovatan.
Oni koji su manje skloni učenju oni u stvari nikada neće i naučiti programiranje ili će ostati na nekom početnom nivou. Važno je sve ovo shvatiti kao etape u kojima se unapređujemo. Treba sebi dizati lestvicu i tako ćemo doći do željenog cilja. Uvek ostaje opcija za one manje sklone programiranju, da mogu da rade HTML i CSS, kao i WordPress na nivou administriranja veb sajtova. Prvi set naših radionica i jeste taj početni nivo da prvo pomognemo ljudima da nauče osnove i da savladaju tehnologije koje su bazične u izgradnji veb stranica, zatim idemo sve dalje i dalje :).
Zaključak
Kreativne industrije su u velikoj ekspanziji, bilo da želimo da radimo veb dizajn, da pravimo igrice, da pišemo softvere….u svemu ovome nam je potrebno programiranje i da bi ga naučili moramo dati ozbiljan trud, sintaksu programskih jezika nije teško naučiti i to je nešto za početak, ali onda treba dalje vežbati logiku i naša najbolja preporuka je da treba krenuti, probati i pronaći se u nekom od programskih jezika i tehnologija….Postoje nivoi znanja koji mogu da podmire sve “kapacitete”, nije potrebno da budete genijalac, da završite neki tehnički fakultet (mnogo pomaže i kroz tu vrstu školovanja stičemo inženjerksi pristup i širinu u svakom smislu).
Zato predlažemo da pokušate 😉